
It’s all about the per kg price...but not for light produce!
Initially the most overwhelming part of bulk shopping is the pricing. Once you’ve nailed that the rest is pretty simple. Instead of a unit price, you have to look at the per weight price. Do you know how much you pay for 200g of peanuts? No us neither. Next time you do your regular weekly shop, take a look at the prices per kg rather than the price per item to get an idea of how much you pay.
You can ignore this rule for super lightweight products. While the per kg price might make a big difference in dollars for 1kg of almonds, if you’re buying tea leaves even if the per kg price is double what you’re used to it’s likely going to be a few cents difference!